chilici 

Oblíbená alba

Alba, která má chilici v oblíbených
27 fotek, květen až září, 34 zobrazení, 16 komentářů | makro, příroda
V letošním extrémním létě se Vysočina dostala srážkově i teplotně na dlouhodobý průměr jižní Moravy a hmyz na to ihned zareagoval. Objevily se zde druhy dříve nevídané, typičtí teplomilní obyvatelé jižní Moravy - kudlanka nábožná, drvodělka fialová, žahalka žlutá, saranče modrokřídlá, saranče vlašská. Z motýlů otakárek ovocný, hnědásek květelový, okáč voňavkový, běloskvrnáč pampeliškový, modrásek jetelový. Některé druhy zde zřejmě přežívaly v nepozorovatelném množství, jiné přímo migrovaly z jižní Moravy. Využily přitom tradiční migrační trasy údolím Jihlavy, kterou se sem dostávaly teplomilné druhy i v dřívějších dobách. U otakárka ovocného nešlo o ojedinělý zalétlý kus, ale o skutečnou migrační vlnu. od 24.7. do 5.8.2018 jsem zde pozoroval při třech návštěvách 6 ks kladoucích samic. Určitě jsem neviděl všechny, takže celkový počet musel být podstatně vyšší. V místech kladení jsem začátkem září našel již dvě velké housenky. Ještě žraly a tak se ke kuklení zatím nechystaly. Za týden však již na místě nebyly a musely se tedy kolem 10.9.2018 zakuklit. Zajímavé je, že samice preferovaly při kladení nízké letorosty trnek v trávě - pouze kolem 50 cm nad zemí. To však zde má jednu nevýhodu. V suchu tráva uschla a zelené zůstaly pouze lístky trnek, které spásala zvěř. Ztráty na vajíčkách a malých housenkách musely být velké. Navíc se zde při pravidelné údržbě přepásá stádem ovcí v zimě budou letorosty trnek odstraněny křovinořezem.
Snad samice nakladly i na vysoké trnky, které zůstávají. Více fotek otakárka ovocného je v předchozím albu
41 fotek, 22.5.2018, 54 zobrazení, 56 komentářů
Tak jsem na něj konečně narazil. Již několik let jsem se snažil na Švařci potkat chrobáka vrubounovitého, a letos mi štěstí přálo. První co jsem zahlédl, byla koulející se kulička trusu, která upoutala můj pohled, ale to už jsem tušil, že chrobák je blízko. Několik minut jsem pak mohl sledovat jeho silácké výkony, při kterých vynikly jeho jaksi v nepoměru vyvinuté zadní nohy.Při prohlížení fotek jsem si také uvědomil, jak příznačné vědecké jméno dostal, Sisyphus schaefferi, opravdu připomíná pověstného antického siláka, jenž se neustále lopotí s tím svým šutrem, na rozdíl od něho má však přeci jen jeho úsilí šťastný konec. Kulička skončí ve vyhrabané noře, kde si na ní pochutná potěr příští generace. Patří mezi druhy chráněné v kategorii ohrožený. Spolu s ním jsem vyfotil ještě pár dalších tvorů, které zaujali mou zvědavost.
28 fotek, jaro, 40 zobrazení, 25 komentářů | makro, příroda, zvířata
Album věnované několika druhům Hymenopter neboli blanokřídlých. Prvním je zlatěnka plamenná, Chrysis fulgida, druhým druhem je zlatěnka zlatozelená, Chrysis viridula. Oba druhy patří k těm běžnějším a setkat se s nimi můžeme na vhodných osluněných zdech.
18 fotek, 28.5.2018, 29 zobrazení, 35 komentářů | makro, příroda, zvířata
Pár pavouků z mé další oblíbené lokality, kopce Květnice nad městem Tišnov.
20 fotek, květen až červenec, 34 zobrazení, 31 komentářů | makro, příroda, zvířata
Pár brouků, co jsem potkal při procházení moravskou Saharou...
22 fotek, 11.8.2018, 36 zobrazení, 8 komentářů | cestování, dokumenty, krajina, příroda, země
Návštěva telekomunikační věže s rozhledovými plošinami.
Věž stojí na vrchu Varta 618 m.n.m. nad obcí Sendraž v náchodském okrese, nad údolím řeky Metuje.
80 fotek, 6.12.2014, 456 zobrazení, 480 komentářů | klasická-fotografie
Proč rád fotím hřbitovy ?
Protože jsou krásný !
20 fotek, červen 2014 až červenec 2016, 84 zobrazení, 52 komentářů | makro, příroda, zvířata
Vloni jsem touto dobou udělala albíčko s názvem Andrena všude,kam se podíváš.Jenže jsem se strašně zmýlila!!!!Nejsou to samci pískorypky,ale čalounice.Pro mou omluvu ale svědčí to,že i v literatuře se uvádí,že jsou si s pískorypkami neuvěřitelně podobné. Jenže samci pískorypek v noci a v chladných dnech nocují v zemi,nebo výjimečně v květech,ale do vegetace se takto nezakusují a nezavěšují.Toto je - TRACHUSA BYSSINA,druh ČALOUNICOVITÝCH (MEGACHILIDAE)
25 fotek, 12.5.2018, 7 328 zobrazení, 189 komentářů | dokumenty, příroda
49 fotek, 11.8.2017, 112 zobrazení, 95 komentářů | cestování, krajina, makro, příroda, zvířata
Druhý výlet tentýž den byl do pralesa, který je také rezervací ve vlastnictví NSSYNY, a je tedy po Furman fen a Houghton bog třetí, kterou jsem díky Jackie navštívil. Tato rezervace je pojmenovaná po William P. Alexanderovi a má rozlohu 118 akrů. Jsou to listnaté až síšené lesy tří typů - buk-bříza-javor, dub-ořechovec a ssmíšený mezofytický les. Alexander preserve je tzv. "old-growth forest", tedy prales - nádherné místo plné starých stromů jejihž průměr se jen těžko dá zachytit fotografií. Člověk tam musí stát a být svědkem něčeho, co v dnešní době jen těžko pohledá v kulturních lesích kolem nás...

Actias luna subsp. luna (luna moth, martináč měsíčitý)

Co bylo ale hlavním překvapením? Setkání se s martináčem měsíčitým - znal jsem ho jen z obrázků. První generaci jsem propásl (dospělci žijí až týden v dubnu/květnu) a druhá generace bývá posunutá o devět týdnů. Více na jihu USA může tento motýl mít až tři generace za rok. Je to krasavec s průsvitnými (na fotce to bohužel není vidět) limetkově-žlutozelenými křídly s rozpětím přes celou dlaň - téměř 12 cm. Je to jeden z největších motýlů Severní Ameriky. Své jméno si díky barvě a průsvitnosti křídel zaslouží - vždyť slovo měsíc se vyskytuje v českém, anglickém i latinském označení...
10 fotek, 12.11.2017, 35 zobrazení, 6 komentářů
Tento pazoubek lze orientačně určit dle víceméně hnědých plodnic a výrazně vločkatého třeně, najisto opět mikroskopováním. Opět určoval V. Kučera, SAV. Jedná se o běžnější druh pazoubku v rámci rodu.
6 fotek, 17.11.2017, 31 zobrazení, 6 komentářů
Další druh pazoubků, který se mi podařilo na podzim nalézt, odlišit od podobných druhů lze pouze mikroskopicky, určoval V. Kučera, SAV.
9 fotek, 17.11.2017, 41 zobrazení, 17 komentářů
Vzácnější hubka rostoucí na pastvinách, velmi podobné jsou pazoubky, jazourek srstnatý je celý pokrytý krátkými chloupky viditelnými pod lupou. Fotky jsou z podzimu, určoval V. Kučera ze Slovenské akademie věd dle exsikátů.
8 fotek, 12.11.2017, 40 zobrazení, 10 komentářů
Tento pazoubek se dá lehce poznat podle hladkého a lepivého třeně, aby to nebylo tak lehké, pod tímto názvem se pravděpodobně rozumí komplex několika druhů. Určoval V. Kučera SAV.
58 fotek, 14.4.2018, 64 zobrazení, 38 komentářů
Sysli na Radouči jsou už dalo by se říci rodinnou atrakcí, a přestože takové atrakce moc nevyhledávám, tyhle zvířátka mě fakt moc bavila. Čekal jsem plaché tvory, na které budu muset nějaký čas čekat, ale už když jsem přicházel, viděl jsem maminky s malými dětmi a kolem nich pobíhající sysly. Stačí sednout a natáhnout i prázdnou ruku a už k vám běží alespoň jeden zvědavec. Když nic nenajde, po chvíli pátrání odběhne. bylo zábavné je pozorovat, jak se honí, dělají kotrmelce ve vzduchu a neustále spolu komunikují pomocí mlaskavých zvuků. I přes to, že jsou na lidi zvyklí, určitou plachost si přece jen ponechávají, a ta je snad uchrání před dravci. Jen se bojím, že i když je zakázáno je krmit, aby jim lidi nedávali nevhodnou potravu a neublížili jim tím, byla by to opravdu velká škoda. Když už jsem byl v Mladé Boleslavi, zašel jsem si na nedalekou lokalitu nafoti koniklec jarní, který přežívá v několika posledních rostlinách. I když je snaha o jeho záchranu veliká a rostliny jsou oploceny proti velkým zvířatům, setkal jsem se na lokalitě se škůdci, se kterými plot nic nezmůže, jeden květ byl ukouslý slimákem a ve druhém byl usídlený, další dva květy byly také ohlodány.Na lokalitu jsou vysazovány semenáčky, ale asi by to chtělo více silných a květuschopných rostlin napěstovaných v kultuře, aby je přirození škůdci nestačili likvidovat, a i když nevím jak, tak nějakým způsobem eliminovat výskyt slimáků.
15 fotek, 8.4.2018, 136 zobrazení,
24 fotek, říjen 2016, 43 zobrazení, 17 komentářů
77 fotek, září až říjen 2016, 64 zobrazení, 48 komentářů
Po nějaké době so opět vracím k mechům, v tomto albu bych rád upozornil na játrovku Geocalyx graveolens, která patří mezi vzácnější druhy a v Maštalích se vyskytují na dvou lokalitkách v populacích tak 5x5cm.

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.