Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.


Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
Seznamte se s novými Pravidly a Podmínkami soukromí spojené s nařízením GDPR.
Založit účet
 

chilici 

Oblíbená alba

Alba, která má chilici v oblíbených

reklama

20 fotek, červen 2014 až červenec 2016, 79 zobrazení, 52 komentářů | makro, příroda, zvířata
Vloni jsem touto dobou udělala albíčko s názvem Andrena všude,kam se podíváš.Jenže jsem se strašně zmýlila!!!!Nejsou to samci pískorypky,ale čalounice.Pro mou omluvu ale svědčí to,že i v literatuře se uvádí,že jsou si s pískorypkami neuvěřitelně podobné. Jenže samci pískorypek v noci a v chladných dnech nocují v zemi,nebo výjimečně v květech,ale do vegetace se takto nezakusují a nezavěšují.Toto je - TRACHUSA BYSSINA,druh ČALOUNICOVITÝCH (MEGACHILIDAE)
25 fotek, 12.5.2018, 5 744 zobrazení, 177 komentářů | dokumenty, příroda
49 fotek, 11.8.2017, 79 zobrazení, 95 komentářů | cestování, krajina, makro, příroda, zvířata
Druhý výlet tentýž den byl do pralesa, který je také rezervací ve vlastnictví NSSYNY, a je tedy po Furman fen a Houghton bog třetí, kterou jsem díky Jackie navštívil. Tato rezervace je pojmenovaná po William P. Alexanderovi a má rozlohu 118 akrů. Jsou to listnaté až síšené lesy tří typů - buk-bříza-javor, dub-ořechovec a ssmíšený mezofytický les. Alexander preserve je tzv. "old-growth forest", tedy prales - nádherné místo plné starých stromů jejihž průměr se jen těžko dá zachytit fotografií. Člověk tam musí stát a být svědkem něčeho, co v dnešní době jen těžko pohledá v kulturních lesích kolem nás...

Actias luna subsp. luna (luna moth, martináč měsíčitý)

Co bylo ale hlavním překvapením? Setkání se s martináčem měsíčitým - znal jsem ho jen z obrázků. První generaci jsem propásl (dospělci žijí až týden v dubnu/květnu) a druhá generace bývá posunutá o devět týdnů. Více na jihu USA může tento motýl mít až tři generace za rok. Je to krasavec s průsvitnými (na fotce to bohužel není vidět) limetkově-žlutozelenými křídly s rozpětím přes celou dlaň - téměř 12 cm. Je to jeden z největších motýlů Severní Ameriky. Své jméno si díky barvě a průsvitnosti křídel zaslouží - vždyť slovo měsíc se vyskytuje v českém, anglickém i latinském označení...
10 fotek, 12.11.2017, 30 zobrazení, 6 komentářů
Tento pazoubek lze orientačně určit dle víceméně hnědých plodnic a výrazně vločkatého třeně, najisto opět mikroskopováním. Opět určoval V. Kučera, SAV. Jedná se o běžnější druh pazoubku v rámci rodu.
6 fotek, 17.11.2017, 26 zobrazení, 6 komentářů
Další druh pazoubků, který se mi podařilo na podzim nalézt, odlišit od podobných druhů lze pouze mikroskopicky, určoval V. Kučera, SAV.
9 fotek, 17.11.2017, 38 zobrazení, 17 komentářů
Vzácnější hubka rostoucí na pastvinách, velmi podobné jsou pazoubky, jazourek srstnatý je celý pokrytý krátkými chloupky viditelnými pod lupou. Fotky jsou z podzimu, určoval V. Kučera ze Slovenské akademie věd dle exsikátů.
8 fotek, 12.11.2017, 36 zobrazení, 10 komentářů
Tento pazoubek se dá lehce poznat podle hladkého a lepivého třeně, aby to nebylo tak lehké, pod tímto názvem se pravděpodobně rozumí komplex několika druhů. Určoval V. Kučera SAV.
58 fotek, 14.4.2018, 60 zobrazení, 38 komentářů
Sysli na Radouči jsou už dalo by se říci rodinnou atrakcí, a přestože takové atrakce moc nevyhledávám, tyhle zvířátka mě fakt moc bavila. Čekal jsem plaché tvory, na které budu muset nějaký čas čekat, ale už když jsem přicházel, viděl jsem maminky s malými dětmi a kolem nich pobíhající sysly. Stačí sednout a natáhnout i prázdnou ruku a už k vám běží alespoň jeden zvědavec. Když nic nenajde, po chvíli pátrání odběhne. bylo zábavné je pozorovat, jak se honí, dělají kotrmelce ve vzduchu a neustále spolu komunikují pomocí mlaskavých zvuků. I přes to, že jsou na lidi zvyklí, určitou plachost si přece jen ponechávají, a ta je snad uchrání před dravci. Jen se bojím, že i když je zakázáno je krmit, aby jim lidi nedávali nevhodnou potravu a neublížili jim tím, byla by to opravdu velká škoda. Když už jsem byl v Mladé Boleslavi, zašel jsem si na nedalekou lokalitu nafoti koniklec jarní, který přežívá v několika posledních rostlinách. I když je snaha o jeho záchranu veliká a rostliny jsou oploceny proti velkým zvířatům, setkal jsem se na lokalitě se škůdci, se kterými plot nic nezmůže, jeden květ byl ukouslý slimákem a ve druhém byl usídlený, další dva květy byly také ohlodány.Na lokalitu jsou vysazovány semenáčky, ale asi by to chtělo více silných a květuschopných rostlin napěstovaných v kultuře, aby je přirození škůdci nestačili likvidovat, a i když nevím jak, tak nějakým způsobem eliminovat výskyt slimáků.
15 fotek, 8.4.2018, 107 zobrazení,
24 fotek, říjen 2016, 36 zobrazení, 17 komentářů
77 fotek, září až říjen 2016, 60 zobrazení, 48 komentářů
Po nějaké době so opět vracím k mechům, v tomto albu bych rád upozornil na játrovku Geocalyx graveolens, která patří mezi vzácnější druhy a v Maštalích se vyskytují na dvou lokalitkách v populacích tak 5x5cm.
12 fotek, duben 2015 až duben 2016, 38 zobrazení, 8 komentářů
Takto jsem nazval pampelišky, nejrozšířenější a přesto tak neznámé, a dovoluji si říct i mnohdy nepoznatelné rostlinky, o kterých si kdekdo myslí, že je pozná snad i poslepu. Ano, pampelišku jistě, ale přesný druh? Vězte, že u nás jich roste okolo 200 druhů, a to okolo je tam oprávněně, stále jsou objevovány a popisovány nové druhy.Protože jejich určování je velmi obtížné, byly rozděleny do sekcí, které nahrazují taxonomickou jednotku, kterou bychom nazvali široký souborný druh. Jednou z těchto sekcí je sekce Palustria, česky bahenní pampelišky, tato sekce v současnosti obsahuje okolo 50 druhů. Celá tato sekce je u nás chráněna zákonem, no víte to? a spousta druhů je kriticky ohrožena a nebo na pokraji vyhynutí, jiné jsou jen velmi vzácné a nebo vzácné.Je to způsobeno likvidací jejich přirozených biotopů, kterými byli vlhké louky, ktré byly v minulosti často necitlivě odvodněny. A to je důvod, že jsem jim věnoval nějaký ten čas...Rostlinky mi určoval J. Zámečník z Hradeckého muzea. V tomto albu pampeliška česká, Taraxacum bohemicum
19 fotek, duben 2015, 32 zobrazení, 4 komentáře
Další pampeliškou ze sekce Palustria je pampeliška nizozemská. Bahenní pampelišky lze pměrně snadno odlišit od ostatních pampelišek podle zákrovu, to jsou ty lístky těsně pod květem, i v době květu je zákrov víceméně sevřený, jednotlivé lístky jsou přitisklé, na rozdíl od ostatních pampelišek, kdy lístky jsou ohnuté či rozevřené.Dalším znakem, který sledujeme, je tvar listů, který ale musíme, vzhledem k plasticitě pampelišek, sledovat v širokém spektru tvarů, i na jedné rostlině jsou jinak tvarované listy během průběhu vegetace, tedy před květem, v květu a po odkvětu, určuje se dle listů v době květu.
10 fotek, duben 2015 až duben 2016, 27 zobrazení, 6 komentářů
Další druh ohrožené sekce bahenních pampelišek je tato pampeliška klamavá. Tento druh, po nakoukání, je poměrně dobře poznatelný, jeho listy, mimo poměrně charakteristický tvar, mají i typicky našedlou, či namodralou barvu, jak to kdo vidí...
14 fotek, duben 2015, 27 zobrazení, 4 komentáře
Tak tato pampeliška je názorným příkladem toho, že problematika pampelišek je stále otevřená, jedná se o nový druh, který ještě nebyl popsán, nicméně se na jejím popisu pracuje, její jméno je zatím provizorní, nicméně pravděpodobně jí zůstane, český název zatím nemá.
5 fotek, 2.5.2015, 27 zobrazení, 5 komentářů
Tento druh bahenní pampelišky se nazývá pampeliška pochybná, má poslední populace, byť poměrně silné, ve Žďárských vrších. Patří ke kriticky ohroženým druhům.
7 fotek, 2.5.2015, 27 zobrazení, 5 komentářů
Tato bahenní pampeliška patří k těm několika málo druhům, které mají více lokalit, je zajímavé, že vyžaduje pravidelné kosení a snáší i mírný sešlap, často bývá proto soustředěna na lučních cestách, česky se jmenuje pampeliška chudolaločná.
11 fotek, 2.5.2015, 29 zobrazení, 6 komentářů
Tato bahenní pampeliška má centrum rozšíření ve vrcholových částech Českomoravské vrchoviny a je známa z ČR a jihu Slovenska, je to tedy český subendemit. Česky se jmenuje pampeliška drůbeží.
4 fotky, 25.4.2016, 34 zobrazení, 10 komentářů
A jeden bonbonek nakonec, tato pampeliška patří do sekce Celtica a jedná se opět o zcela nově objevený druh, jeho popis také ještě není dokončen, druh se dá dobře poznat podle skvrnitých listů.
8 fotek, červenec 2016, 52 zobrazení, 15 komentářů
Je třetím druhem těchto zajímavých brouků, které se mi podařilo potkat...

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.