Oblíbené

174 oblíbených alb 57 oblíbenců

Náš tip

Proměňte svá alba ve fotoknihu!
Ideální jako dárek nebo jen tak na památku.
Levně, rychle, jednoduše.

Filtr Zrušit filtr
20 komentářů
Pár foteček ze dvou mých oblíbených míst, kopce Květnice nad Tišnovem a Švařce, které jsem navštívil...jedním vrzem.
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
24 komentářů
Další album ze zářiového (2018) výletu do Českého Ráje
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
4 komentáře
7 komentářů
125 komentářů
ALB 831 - neděle byla tak krásná, že vyrazit ven byla nutnost. Nemoc musela ustoupit
Původně jsme chtěli jen na medvědí česnek, ale pak se to nějak zašmodrchalo - a bylo to to nejlepší zašmodrchání, jaké jsme si mohli přát ...
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
14 komentářů
6 komentářů
S Vendy jsme to riskly. Zatím jich moc nekvete, ale lezou. Pokud bude hezky, tak v týdnu bude louka parádní...
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
12 komentářů
ALB 1310
Dion je světově proslulým centrem památek řecké minulosti. Dion – město Diovo, posvátné město starověkých Makedonců, se nachází se na severovýchodních svazích Olympu, asi 15 kilometrů na jih od města Katerini. Dion je místem, kde se od 5. stol. př. n. l. konaly hry na počest vládce bohů, který se svou družinou na vrcholu horského masívu sídlí.

Návštěvník může procházet mezi vykopávkami s dosud ohraničenými obrysy domů, dílem a cest. Archeologické výzkumy tohoto obrovského areálu přinesly spoustu významných nálezů. Starověké město bylo obklopeno čtvercovým opevněným ohrazením a protínala jej hustá síť cest, vykopávky dokazují, že se tu nacházely obytné části s byty, dílnami, obchody a veřejnými budovami.
Ustředím města byla hlavní třída. Ta světe div se, začínala toaletami. Mělo to smysl - byly to toalety společenské, pánové zde vedle sebe seděli, pod nimi protékala v kanálech teplá voda z lázní, které odnášela vše, co do ní napadalo. Pánové zde v klidu uvolňovali svá těla. Poté pokračovali do Odeonu, kde se věnovali zpěvu a kultuře - uvolňovali svou mysl. A nakonec dospěli k lázním (o rozloze 4000 m2), zde se uvolnili kompletně a dohadovali zde obchody a podobné důležité věci ... :-)

Zachovala se i Diova svatyně a vila boha Dionýsa, kam chodili obyvatelé odpočívat, popíjet a diskutovat. Místní antické divadlo ze 4. stol.př.n.l., kde se odehrávala představení Euripidisovy tragédie, je dodnes plně funkční a slouží svému účelu. Každé léto se tu koná řada kulturních akcí, kromě představení původních antických dramat i hudební festivaly a řada dalších akcí.

Pobyt v areálu Dion mohl být klidně nazván z deště do vody a nebylo to jen deštěm, že jsme tuto návštěvu považovali za nešťastnou, podle stavu památek, co jsme zde viděli. Den jsme tradičně začínali za mírného mrholení a končili v pozdním odpolední za regulérního deště, který pronikal už opravdu všude ... Kdysi začínala hlavní třída toaletami, ale po skončení návštěvy toho místa jsem měl pocit, že jsem se v toaletě pohyboval celý den
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
3 komentáře
ALB 1309
Od výrobny ikon jsme se vraceli se zastávkou na poutním a posvátném místě v údolí Thembi mezi pohořím Óssou a Olympem. Nachází se zde kaple Agia (svaté) Paraskevi.

Paraskeva (v překladu též „dobrý“ pátek) byla římská mučednice ze 2. století. Je jí přisuzována schopnost uzdravovat slepotu, neboť podle tradice navrátila zrak Antoninu Piu, jenž ji předtím nechal mučit. Pius ji pak propustil a přikázal ukončit pronásledování křesťanů. Stejně nakonec zemřela mučednickou smrtí za císaře Marka Aurelia. Je patronkou nevidomých …. ale k našemu překvapení také cikánů ... Bývá často znázorněna s miskou, ve které má oči

Cestu až dolů k pramenu zázračné vody na pomoc nevidomým a slabozrakým jsme museli vykonat, i když docela hnusně pršelo. Byl to náš osobní úkol donést tuto vodu mamince Dany, která měla opravdu dobrý důvod ji užívat. Podařilo se a láhev jsme darem doručili i se zakoupenou ikonkou. Bylo zajímavé, že se voda i po dlouhodobém používání nekazila
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
9 komentářů
ALB 1308
Pobyt v Leptokarii byl pouze zázemím, na prohlídky městečka toho moc nezbývalo. Orientačně jsme byli chvilku u kostela sv.Mikuláše, ale na jeho prohlídku čas nezbýval. Museli jsme zaimprovizovat a nalézt skulinu, kdy se to dalo uskutečnit. Na vlastní prohlídku vyšla chvilka pouhá, ale i ta nám posloužila k rychlé prohlídce a okouzlení jeho výpravností.

V albu je zmíněna návštěva tradičního trhu v Litochoru. Nakoupili jsme trochu čerstvé zeleniny a oliv, na víc nebyl čas a ani důvod. Zdejší trhy jsou vlastně putovní - v pondělí jsou trhy v Litochoru, v úterý v Leptokarii, ve středu v Katerině, čtvrtek v Platamonas, v pátek Nei Pori a v sobotu opět v Katerině. Tak mají obyvatelé těchto městeček a samo i okolí o nákup a zábavu postaráno. Šikovné pravidlo, na které se může každý spolehnout.

Jinak Litochoro je podhorským městečkem s přímým výhledem na tři nejvyšší vrcholy Řecka - Mytikas, Stefanos a Skolios. Bylo zasvěcené bohem Diem víle Lito, která byla jednou z jeho milenek. Na řeckých bozích je mi sympatické, že si dokázali užívat života a erotiku měli jako hlavní předmět svého konání. Překlad názvu Litochoro není jednotný, mohlo by být bráno jako Litino město a nebo Litin tanec.

Leptokárie je přímořské letovisko na pobřeží Thermaiského zálivu, patří do okresu Pierie s okresním městem Katerini v největším z řeckých krajů - Makedonii. Z východní strany lemují Leptokárii písečné pláže omývané vodami Egejského moře a na západní straně se otvírá krásný pohled na nejvyšší pohoří Řecka - Olymp. Leptokárie se rovněž nachází blízko starobylé Livithry, která je údajným domovem přední postavy řecké mytologie pěvce Orfea.

Přestože jsme za celou dobu Olymp sotva zahlédli, musím mu věnovat alespoň pár posledních slov:
Pohoří Olymp bylo sídlem 12 řeckých bohů. Žili tu Zeus s manželkou Hérou, jeho bratři Hádes - bůh podsvětí, Poseidón - bůh moří, jejich sestra Hestia - bohyně rodinného krbu a Diovy děti Athéna - bohyně moudrosti, Árés - bůh války, Apollón - bůh slunce, Artemis -bohyně měsíce a lovu, Afrodita -bohyně lásky, Hermés - posel bohů a Héfaistos - bůh ohně a kovářů.

Tak bohové Zlomte vaz - jedeme dál
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
8 komentářů
Závěr jednoho krásného slunečného zimního dne u nás v okolí.
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
31 komentářů
takové červnové zbytky (ale s několika mými premiérami) + pro zopakování pár kytek z mých oblíbených hadců u Želivky
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
39 komentářů
69 komentářů
12.3.2019
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
161 komentářů
Předposlední maltské album je z Goza, kde jsme se prošli pobřežní stezkou nad vysokými útesy. Gozo je oproti Maltě menší, zato členitější a zelenější, většina zemědělské produkce ostrovní země Malta je právě z Goza.
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
35 komentářů
ALB 1307
Meteora je seskupením strmých a neschůdných skal – vhodné místo pro kláštery nebes. Mniši a poustevníci se tu začali usazovat již od 11. století, ale teprve o tři století později začaly vznikat první byzantské kláštery.

Nejdříve byl postaven klášter Metamorfosis, založený v roce 1356 mnichem Athanasiem z poloostrova Athos, na skále ve výšce 534 metry nad mořem. Klášter byl nazván Megalon (Velký) Meteoro (vznášející se – podle dojmu, že se vznáší vysoko nad zemí). Podle něj pak se množné číslo „meteora“ začalo používat pro všechny zdejší kláštery, jichž mezi 15. a 16. stoletím vzniklo celkem 24. Výstavba klášterů byla velmi náročná. Stavební materiál a všechno potřebné zařízení mniši vynášeli na zádech pomocí košů, rumpálů; jediným strojem, který jim práci usnadňoval, byla kladka. Mnohem později, i v souvislosti s turistickým ruchem, byla vystavěna schodiště a kamenné žebříky.

Svatý klášter VARLAAM podle jména prvního mnicha kněze, který skálu obýval. Postavil zde malou kapli Tří světců a několik cel. Přibližně po dvou stoletích cca v roce 1518 se zde usadili dva bratři Nektarios a Theofanis aby na troskách staveb postavili opět kostel Tří světců a další kostely. V roce 1627 byl kostel Tří světců přebudován a výzdobu provedli umělci Stergios a Kyrill,
V roce 1922 byly vytesány do skal stupně, po kterých se návštěvník dostane bezpečně a pohodlně do kláštera. Visací síť už nyní slouží jen na přepravu materiálu. V minulosti se mniši dostávali nahoru pomocí stupňovitého lešení, které bylo osazeno na trámech upevněných do skulin a puklin skály, o něco později začali využívat visacích žebříků, cesta nahoru trvala půlhodiny namáhavého výstupu

Klášter Agia Triada (Svatá Trojice) byl postaven v letech 1438-1476 na půdorysu kříže s nízkou kopulí – přestavba byla provedena v r.1692. V roce 1888 byla vytesána malá stezka, která byla doplněna 140 schod\ pro pohodlný vstup do kláštera

Mezi vzácné památky patří ostatky mnoha svatých, liturgická roucha, rukopisy na pergamenu a stovky knih. Je zde uchováno i Evangelium z roku 979, které je přisuzováno vládci Konstantinu Porfirogennitu

Úpadek klášterů začal od 18. století, mnozí církevní hodnostáři kláštery opustili a přesídlili do mnišské republiky Athos.
Dnes je v provozu šest klášterů, které mohou poutníci navštívit: Klášter Metamorfosis - Velká Meteora, Klášter všech svatých - Varlaam, Klášter Rusanu, Klášter sv. Trojice, Klášter sv. Štěpána (jediný ženský), Klášter sv. Mikuláše Anapavsá.
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis

Nebyla nalezena žádná alba.

reklama