chilici 

Alba oblíbenců

Alba lidí, které má chilici v oblíbených
reklama
38 fotek, letos v červnu, 7 zobrazení, 10 komentářů | příroda
již bezesporu tradiční jarní výlet na Moravu s kolegou.. tentokrát jsme se z Bílých celé tři dny nehnuli, prochodili jsme lokality již xkrát prochozené i pro nás úplně nové.. sice se ne vše zamýšlené podařilo, ale přesto pár pěkných kousků nalezeno bylo :)
45 fotek, červenec až prosinec, 18 zobrazení, 5 komentářů | dokumenty, kultura, umělecké
ALB 1242
Zámek Lešná patří k nejmladším šlechtickým sídlům na Moravě. Pohádková stavba je dokonalou ukázkou života šlechty na začátku dvacátého století. Původní majitelé zámku, hrabata Seilernové, si nechali v letech 1887 – 1893 vystavět přepychové sídlo vybavené vším komfortem své doby, včetně vodovodu, ústředního topení celého zámku v podlaze, domácího telefonu, prostorných koupelen a splachovacích toalet. Výjimečně dochované interiéry s původním nábytkem a bytovými doplňky patří mezi nejkrásnější v České republice.

Všude je patrná komfortní a drahá výbava - přepychové dřevěné obložení stěn a stropů zhotovili vídeňští mistři z mořeného slavoňského dubu, nábytek se vozil z Londýna, látky pro čalounění z Paříže. Největší místností celého zámku je sál předků. Je zde nejbohatěji vyřezávaný kazetový strop a portrétní galerie původních majitelů zámku hrabat ze Seilernu. Proslulá je i další dřevořezbářská výzdoba interiérů a rozsáhlé sbírky porcelánu, stříbra, obrazů a předmětů přivezených z cesty kolem světa.

Je fajn být chvilku při tom a té krásy si užít :-)
4 fotky, 26.10.2014, 38 zobrazení, 2 komentáře
Když mimozemšťané chtěli proniknout do tajů chování, nepochopitelných zvyků a projevů lidí z planety Země, hledali ideální řešení. Bylo nutné sledovat člověka v jeho přirozeném prostředí ve chvílích, kdy jeho chování nepodléhá autocenzuře. Sledování tedy muselo být zcela nenápadné, řekněme dokonce lidmi nepostřehnutelné, což vyžadovalo bravurní a elegantní technické propracování. Vyslali tedy bytost, která mohla proniknout takřka kamkoli. Vybavili ji mnoha mimořádnými schopnostmi – nočním viděním; nenápadnými radary, kterými dokáže detekovat nebezpečí dosud vzdálené a neviditelné; pružnou a odolnou tělesnou schránou, která si bez obtíží poradí i s jinak svazující zemskou gravitaci; nevelkými, ale účinnými zbraněmi pro případ nutnosti bezprostřední obrany; neúnavnou trpělivostí a také schopností různými způsoby překonávat omezení dimenzí, v nichž je člověk svým způsobem uvězněn. Ostatně tento lidský úkaz byl (a je) jedním z hlavních předmětů zkoumání, zároveň se zkoumáním možností, jestli je lidská rasa připravena se tohoto omezení vzdát. Existuje teorie, a to teorie nanejvýš pravděpodobná, že toto omezení se skrývá v lidské mysli, což je paradox, neboť mysl sama je nekonečná a propojená s celým vesmírem na mnoha jiných úrovních a s fyzickou existencí ji kromě tohoto omezení nespojuje nic. Předpokládá se, že tento zvláštní vzorec vnímání byl člověku zakódován záměrně, ale o motivech se vedou spory. Zmíněné bytosti mají díky své převaze v tomto ohledu velkou schopnost pronikat lidskou myslí, zejména tou, která je přirozeně nakloněna být součástí tohoto velkého experimentu. Začátky byly zde na Zemi jistě obtížnější, ale dnes, kdy jsou už zásadní lidské vlastnosti zmapovány a jejich příznaky jsou utříděny a pojmenovány, je mnohem jednodušší vytipovat pro tyto bytosti možnosti dlouhodobějšího pobytu, kde bude důstojně postaráno o jejich nezbytné tělesné potřeby, a zároveň pak takové místo poslouží jako základna pro noční expedice. Samotné vysílání informací se odehrává převážně v přímém přenosu na frekvencích 25 Hz.
Po splnění úkolu se tyto bytosti vracejí domů do slunečního systému Taygety a odkládají svá dokonalá, ale již nepotřebná těla, zanechávajíc své dočasné hostitele, aby nad nimi ve své omezenosti truchlili, vzpomínali na marcipánové tlapičky, heboučký voňavý kožíšek, růžovou tlamičku, nekonečné chvíle pohody a tisíce drobností, kterými tato vzácná návštěva prosvětlila jejich život.
Bylo nám velkou ctí, Zorničko…
(a ráda uvěřím i v křemíkové nebe, kde bude vlak pobývat s větrákem, pokud to zmírní můj nezměrný stesk…)
50 fotek, jaro, 36 zobrazení, 10 komentářů
Shodly jsme se s Eliškou, že Norové to s barvením vody (a přírody vůbec) nezřízeně přehánějí.
Všechny použité barvy jsou na přírodní bázi a ekologicky odbouratelné. Pakliže by se našel blbec, který by je chtěl odbourat.
50 fotek, červenec až prosinec, 26 zobrazení, 6 komentářů | architektura, dokumenty, bydlení
ALB 1241
Podle slov průvodkyně málokterý návštěvník prostor ZOO Lešná využije i k návštěvě zámku, přitom nádherné a původní interiéry zámku patří mezi nejkrásnější v České republice. Neumím si představit pocity majitelů, když museli toto své pohádkové sídlo opustit. Interiéry zámku byly velmi komfortně a draze vybaveny. Přepychové dřevěné obložení stěn a stropů zhotovili vídeňští mistři z mořeného slavoňského dubu, nábytek se vozil z Londýna, látky pro čalounění z Paříže. Byla zde zavedena elektřina, vodovody se studenou i teplou vodou, pěkné a prostorné koupelny se splachovacími toaletami, domácí telefon a celý zámek byl vytápěn ústředním topením. I místní ZOO bylo touto rodinou de facto založeno

Historie zámku Lešná začíná tam, kde končí historie dříve slavného valašského hradu Lukova. Hrad získali i s panstvím v roce 1724 hrabata z rodu Seilern-Aspangů. Moc na Moravě nepobývali a koncem 18. století zchátralý hrad opustili a nechali si na místě zvaném Lešná postavit pohodlné reprezentativní šlechtické sídlo . Se stavbou začali v roce 1804 a dokončena byla v roce 1810. Následně sloužila hraběcí rodině jako letní sídlo – přes zimu Seilernové pobývali na svých statcích v Rakousku. V roce 1886 byla budova starého zámku stržena a na jeho místě byl v letech 1887 - 1894 vybudován nový, dnešní zámek. Je vystavěn ve smíšeném historizujícím slohu - novogotiky, novorenesance a novobaroka. Stavbu zámku řídil autor projektu, vídeňský architekt Johann Mick. Pohodlný zámek se stal sídlem rodu Seilernů až do roku 1945.

Za zmínku stojí romantický anglický park, který dodnes obklopuje zámek a který vznikal někdy v letech 1884-1888. Park patří k k dendrologicky nejcennějším zámeckým parkům celé Moravy, je zde 1150 druhů vzácných dřevin, z nichž některé dosahují stáří až 270 let. Park je nádherný spoustou květin, jezírek, vodotrysků a vodopádů. I místní ZOO bylo touto rodinou de facto založeno, už v roce 1804 začal hrabě Josef Jan Seilern s chovem bažantů na návrší zvaném Leschna. Po přestavbě sídla na nový zámek v roce 1894 zde byl zaveden chov koní . Krásné stáje byly vidět v albu ZOO Lešná.

Celý komplex je majetkem města Zlína.
22 fotek, letos v prosinci, 47 zobrazení, 54 komentářů | příroda, zvířata
Věstonická (střední) nádrž - Dyje - Lednice
24 fotek, červen až listopad, 23 zobrazení, 8 komentářů
Svou představu o ideálním bydlení jsem nově rozšířila o trávu na střeše a vodopád na pozemku. Přivítání při návratu domů nějakým drobným atmosférickým jevem nebo liškou sice nevyžaduji, ale rozhodně vnímám jako plus.
V českých podmínkách dělám co můžu, pět koček místo lišky, porost alespoň na zdech..., ale Norsko je Norsko.
42 fotek, 18.10.2018, 22 zobrazení, 71 komentářů | krajina, příroda
Besedické skály najdete v severní části Českého Ráje poblíž obcí Malá Skála a Besedice. Okružní cesta prochází Skalním bludištěm, labyrintem Chléviště a dovede návštěvníky do míst, která využívali jako svoji modlitebnu Čeští bratří.
Nádherně barevný podzimní den této krajině zvlášť slušel.
18 fotek, ve středu, 128 zobrazení, 103 komentářů | klasická-fotografie, krajina, makro, příroda, vesnice
ZOO Lešná  10 | bele
60 fotek a 2 videa, červenec až prosinec, 39 zobrazení, 21 komentářů | příroda, zvířata
ALB 1240
Na 52 hektarech se rozkládá podle mne nejkrásnější ZOO v České republice. Už v roce 1804 začal hrabě Josef Jan Seilern s chovem bažantů na návrší zvaném Leschna, kde stával do roku 1810 původní zámek. Jeho rodina zahájila přestavbu svého sídla a nový zámek byl dokončen v roce 1894, kdy byl již na místě zaveden chov koní. Počátkem 20. století bylo vybudováno přírodopisné muzeum, byl zahájen chov oborních a exotických zvířat, např. jelenů, jeřábů, antilop či emu, a skleník obývalo domácí i cizokrajné ptactvo

Po druhé sv. válce byla Zoo zestátněna a roku 1948 otevřena pro veřejnost. Během 70.–80. let byl významně rozšířen počet chovaných druhů, kterých je dnes asi 220. Nejnovější expozicí je tropická hala Yucatán zbudovaná v roce 2007, kde dnes roste přes 250 druhů dnes vzácných rostlin

Z fotografií bylo těžko vybírat a většina z nich zde není vystavena, snad i proto je to pozvánkou si to zažít na vlastní oči :-)

***
Snad pro názornost uvedu pár čísel ze statistiky roku 2017, které hovoří za všechno:
Největší je bezesporu ZOO Praha, kde byla návštěvnost 1 445 126 a ZOO Lešná byla hned na druhém místě, kde jich přišlo 630 621
V soběstačnosti je ZOO Lešná na prvním místě s 88,2%, druhá Praha 84,6% a třetí jsou ZOO Chleby v našem sousedství 72%. S tím souvisí dotace od zřizovatele, kde nejvíc má Praha – 107,1 mio, Lešná je na 11.místě se 16 mio.
Zajímavý je i počet zaměstnanců – první Praha 243, osmá Lešná 82
12 fotek, 6.9.2018, 150 zobrazení, 58 komentářů | cestování, dokumenty, koníčky, rodina-přátelé, vesnice
ALB 767 - v teplém počasí je dobře u vody
39 fotek, ve středu, 47 zobrazení, 38 komentářů
Během dvou dnů spadlo poměrně dost sněhu, takže než to zase roztaje a bude z toho bahno, jsme se prošli aspoň okolo přehrady.
32 fotek, 6.9.2018, 114 zobrazení, 99 komentářů | doma, dokumenty, města
ALB 766 - přívoz mi vždycky znělo nějak neskutečně až pohádkově. A vida, najednou přívoz je a je to jedna z mála možností pro nymburáky, jak se dostat do obchodu, do školy atd atd

Mrzí mne, že město přišlo o lávku - pro mne velmi krásnou …. Ale prý to jinak nešlo
35 fotek, září až prosinec, 66 zobrazení, 47 komentářů | klasická-fotografie
ALB 1239
jen takový sebraný mišmaš - odskočení od práce, žádný záměr
22 fotek, prosinec 2015 až říjen 2018, 3 012 zobrazení, 17 komentářů | lidé, makro, příroda
...tak, jak je Pán Bůh stvořil, některé zardělé, jiné roztančené, prosvítající, i baculky, občas se i slzičky objeví.

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.

Partneři

Visa Mastercard Maestro American Express Visa Electron